Good bye Rubinho!
2005.08.14. 19:08
Az rz brazil bcsztatsa –no nem vgleges, csak a Ferraritl- nem lehet minden rzelem nlkli. Rubinho ugyanis szerethet src volt s maradt. az tbbek kzt, akihez Ayrton Senna –ppen halla eltt kt nappal- elsknt rohant a krhzba Imolban, hogy megnzze jl van-e a hatalmas buksa utn. Emlkeznek, amikor a kerkvet feldobta t a drtkertsre, ami utn olyan viccesen nzett ki az orrktjvel.
Az akkoriban hszas veit tapos Barrichello mg ma is rzelemmel teli arckifejezssel emlkszik vissza a ltogatsra, mint mindig, amikor Ayrtonrl mesl. A kis brazil versenyzre Senna halla utn nagy nyoms nehezedett. Az reg kontinens laki benne szerettk volna felfedezni elhunyt blvnyukat, amit hsnk mindenkppen megprblt visszautastani. „n nem vagyok olyan, mint ! Kicsi is vagyok –„meg csnya is”, mondta a Ferraritl tvoz s irigyked Irvine- s teljesen ms karakter, mint Ayrton volt. n Rubens Barrichello vagyok.” Ltjk? Mr itt is szrevehet az az ego, ami egy j versenyz ismrve, s amit a Ferrari vezetse elfeledett szrevenni. Ebbe egybknt majdnem bele is trt a foguk.
Az els sszetzs a csapattal.
Hsnk sok-sok figyelmeztetssel, s ezzel egytt jl felspanolva rkezett a csapathoz a 2000-res vre. Tudattk vele ugyanis jakari, hogy nem lesz egyszer dolga, ha a „Michael Schumacher Team”-be egyenrang flknt szeretne betrsulni. Az azta mr htszeres vilgbajnok hatalmas npszersgnek rvendett mr akkor is a csapaton bell, ami nem meglep. A kzpszintrl ugyanis folyamatosan a vilgbajnoki cmek kzelbe hozta fel csapatt, ami ugye nem kis teljestmny, s ezt feledtetni sem knny. Plne, hogy mindemellett Michael jraval „gyerek”, aki imdja is munkatrsait, fnkeit. A csapat vezetje pedig egyenesen szemlyes j bartja. Ht ide rkezett Rubinho. Nem egyszer helyzet, de t abbl a fbl faragtk, akit ez inkbb fellendt, mintsem, hogy visszakozsra ksztetne. De maradjunk az alcmnl, vagyis az els sszetzsnl. Ez az a dolog, ami nem sokat vratott magra. Mr az els verseny vgn pislogott a Ferrari vezetsge Rubinho nyilatkozata hallatn, aki nem tlzottan rlt a hirtelen stratgiavltsnak. Trtnt ugyanis, hogy az a frnya Frentzen - aki akkoriban a nem pp „Minardikerget” formban lv Jordanben lt- a rajtnl fakpnl hagyta hsnket, majd ahogy elvrhat nem is engedett j helyezsbl. Emiatt Ross Brawn pedig megvltoztatta a msodik Ferrari boxkillsi tervt, vagyis megtoldotta mg eggyel. Ezzel hamarabb kihozvn t a Jordan mgl, hogy majd gyorsabb krket autzva elzze meg azt, mondhatni harc nlkl. J stratgia, azta is bevlt sokszor, de Rubens nyilvn zokon vette, mert ezzel –szerinte- elvesztette az els helyre val eslyt. Ebbli aggodalmnak pedig ott nyomban hangot is adott, amit azutn –rdekes mdon- msnap mr msknt ltott. „Micsoda poftlansg” gondolhattk a Ferrari vezeti, akik nyilvn r is szltak, hogy vegyen pldt Michaelrl –ebben is-.
2000 Az els gyzelem.
Ezzel egy idre be is ksznttt a „j fi” korszak, ami az 1994-es Spa-i pole pozci utn meghozta vgre az els gyzelmet szmra. Nmetorszgban! Schumacher hazjban. J kis fricska, amit Michael knytelen kelletlen boldogsggal teli arccal dvzlt. Az utols krkben ugyanis tltzve ott lldoglt felesgvel Corinnval a Ferrari vezetpultnl, s izgult. Hogy kirt, arra nem fogadna senki. Egy biztos, Rubens gyzelme Hakkinentl vett el ngy pontot, ami sokat hozott a nmet sz konyhjra, hiszen ami a vilgbajnok szemlyt illeti a Forma-1 trtnelmben dnttt mr fl pont is! De itt most nem ez a lnyeg, hanem a kis brazil fiatalember olyan kivteles teljestmnye, amihez foghatt sok vilgbajnok sem mondhat magnak. A 18-dik(!) helyrl vgott neki a versenynek, s egyre csak kapaszkodott felfel, egszen addig, mg egyszer csak nem volt hova tovbb elrelpnie. A 36. krben mr vezette a meznyt. Persze ehhez kellett nmi segtsg is, ami egy a helysznen bklsz volt Mercedes alkalmazott formjban rkezett. Tiltakozskppen, hogy kirgtk munkahelyrl, elkezdet a plyn stlni, tnkretve szinte minden csapat stratgijt. Rubinho azonban nem teljesen ennek, hanem kivteles vzen jrsi kpessgnek ksznheti els gyzelmt, amibl valljuk be Hakkinennek vajmi kevs jutott. ugyanis mr az els csepp utn, ami mg taln az aszfaltot sem rintette, kimeneklt a boxba esgumirt. Rubens pedig maradt, s tartotta magt. „Ha kibrod ezt a pr krt, akkor nyersz” –jtt a bztat mondat a brazil flre. Kibrta! s nyert! Elszr letben, s akkort, hogy a dobogn llva is alig brta lenyelni knnyeit. Zokogott, s vele egytt pityergett nyilvn az F1-es trsadalom is. Meghat pillanatok voltak, amit vlheten soha nem felejtnk.
2001 „… borra der”
Szoktk mondani, de ezttal inkbb a fordtottja igaz, mert az els gyzelem utn a bor jtt. 2001 ugyanis inkbb volt Barrichello szmra egy feledhet v, mint egy elrelps, ahogyan azt magban megfogadta. Ekkor rkezett pldul az els A1-es „Engedd el a bajnoksg rdekben” rdizenet Jean Todtl, amit egy vvel ksbb megismteltek. Csak itt mg nem volt olyan mly a seb, s ezzel egytt Rubens srtdttsge, mint az egy vvel ksbbinl. Itt ugyanis mg „csak” egy msodik helyet volt knyszer felldozni Michaelrt. Barrichello belltottsgra jellemz, hogy az utols kr utols pillanatban engedte el csapattrst, nem gy mint Irvine, aki ilyenkor mr j elre szp komtosan poroszklt, majd egy a plya hts rszn kicsit rjtszva engedett. Egybirnt ppen itt az osztrkoknl volt egy hasonl esetk 1998-ban, amikor Eddie-nek a harmadik helyt kellett tadnia, s tette mindezt olyan szrevtlenl, hogy taln senki nem is emlkszik mr r. Ahogy mr fentebb emltettk ez az v ugyanilyen felejthet hsnk szmra is. Gyzni nem tudott, nem lett els rajtkockja sem, viszont tzszer llt a dobogn. Ennek ksznheti pldul harmadik helyt is a vilgbajnoki pontversenyben. Egy nagy rme azonban volt neki. ppen nlunk a Hungaroringen radsul, ahol az kzremkdsvel a Ferrari megszerezte a vilgbajnoki els helyezst. Nagyon boldog volt. Legalbb annyira, mint Schumacher, aki pedig a sajt vb-jt szerezte ppen. Boldogan nekeltk a „We are the champions”-t, a Queen-el. nyilvn vgig is nekelte volna, ha nem szl neki a precz s mindig jzan Michael, hogy „Gyernk nyilatkozni”. A mi kis Rubinhnk ugyanis a vezetsen kvl nnepelni is jl tud. Sr, nevet, s van neki egy olyan mozdulata, amikor szinte mindenki a tv fel kap, hogy le ne essen a dobogrl.
2002 A termkenysg ve
A 2001-es eredmnytelensg utn Rubens vgre kezdett magra tallni. Az v vgre felzrkzott Schumacher mg, s gy a vilgbajnoki tabellnak a tetejn kt Ferraris llt. Ez az az v, amire mr Hakkinen sem nevezett be, s a McLaren is lejjebb csszott. Potencilis ellenfl –ha egyltaln volt ilyen- sok v utn ismt a Williams volt Montoyval s Ralf Schumahcerrel. Barrichello ngy futamot nyert ebben az vben. Ebbl egyet eladott, egyet pedig kapott. Ebben az vben romolhatott meg a csapat s Rubens kzti kapcsolat is. Az A1-ring rendkvli mdon fekdt a brazilnak, aki knnyedn nyerhette volna a futamot, ha nem utastjk annak elvesztsre. „Rubens. Engedd elzni Michaelt. Rubens, engedd elzni a vilgbajnoksg rdekben”. Ordtott Jean Todt a rdiba. Ilyen mrgesnek nem lttuk ennek eltte, ebben biztosak lehetnk. Rubens pedig msolva az egy vvel korbbi esetet a clegyenesben az utols pillanatban engedett. Bell pedig egy htvge munkja bombaknt robban szt. Kiszllvn az autbl overalljhoz mrhet vrs arccal dhdten engedelmeskedett Todt hv szavnak. A csapatvezet, ltvn beosztottja arckifejezst –avagy a rettent haragban adott nyilatkozattl flvn- megprblta azt simogatva jobb kedvre derteni, de nem sikerlt. Barrichello sz nlkl betopogott a mrlegelsre. A sajtszobba rkezvn a „jlnevelt” jsgrk fttygve fogadtk Michael rkezst, s mr egy vilgrenget nyilatkozatra hezvn egynteten Rubensre koncentrltak. A nagy szavak elmaradtak, Todt felllegezhetett. Nhny fricska azrt belefrt, de ez vajmi kevs ahhoz kpest, amire mindenki szmtott. Innentl kezdve azonban Rubens valban rjtt, hogy ha csak Michaellel nem trtnik valami, -pl. mr megnyerte az azvi vb cmet- akkor nem gyzhet. Ilyen eset volt pldul az olaszorszgi is, ahol vgre „nagykznsg” eltt, vagyis a Tifosik szeme lttra gyzhetett. k pedig akkora bulit csaptak neki, amekkort ritkn ltni, mg itt is a Ferrari hazjban. Volt egy pillanat, amikor a nzsereg olyannyira megindult, hogy azon sem csodlkozhatnnk, ha a boxutca nhny mterrel odbb csszott volna. Ismt egy feledhetetlen lmny a kis Rubensszel a fszerepben.
2003. Barrichello autja
Az F2003-GA a szakrtk szerint inkbb fekdt Barrichello vezetsi stlushoz, mint Schumacherhez. Ebben az vben ennek ellenre csak ktszer gyzedelmeskedett. Ezek kzl is a msodik a jelentsebb, ami nyilvn nem nagyon tetszhetett a csapattrsnak. A sajt ugyanis –br nem jogosan- attl volt hangos, hogy Barrichello szerezte meg Michael szmra a vilgbajnoksgot. tartotta fel ugyanis Raikknent, akinek a verseny eltt majdhogynem 0 eslye volt a vb cm megszerzsre. A futam alatt azonban nagyot fordult a vilg, s tnyleg gy tnt, hogy csak a brazil vdheti meg Schumi cmt. Ugyanis az akkor mg csak tszrs vilgbajnoknak mindssze egyetlen pontot kellett volna szereznie a vb cmrt. Vagy a msik lehetsg, hogy Raikknen nem gyz. Raikknen viszont egyre kzelebb kerlt a gyzelemhez, Schumi pedig egyre messzebb a meznytl. tkztt ugyanis mr a verseny elejn, s szrnycserre knyszerlt, majd az utols helyen tallta magt. Akkor az egyetlen mentsvr Barrichello volt, aki oroszlnknt kzdtt. Schumacher zsenialitsa viszont, hogy mire leintettk a futamot, mr megszerezte az 1 pontjt, teht vilgbajnok volt, Barrichellval vagy anlkl. Mindegy! De Rubensre lehetett „kenni”, ami nyilvn nagyon tetszett is neki.
2004 Majdnem hazart
Ebben az vben ismt kt gyzelem jutott a brazilnak. Egy jfent az olaszoknl, s egy az j belpben, Knban. A keleti futamon a kt Ferraris merben eltr „stratgit” vlasztott. Mg Barrichello az els helyen kzdtt, Schumacher az utolskkal harcolt. Prgtt, forgott, tkztt. A vilgbajnok persze nehezen viselte a veresget, mg trsa frdtt a npszersgben. De ez az v is- ahogy a tbbi- az rzelmi hullmoktl volt hangos. Ezek a hullmok egybknt Barrichello teljestmnyre is igazak. Vlheten tbbek kzt ez is kzrejtszik abban, hogy a Ferrari mg ajndkknt sem mert rbzni egy vilgbajnoki cmet sem. Mrmint a hullmz teljestmny miatt. Van, amelyik plyn utolrhetetlen, s van, amelyiken egyszeren nem megy a szekr. Ilyen pldul Rubens hazai versenye, ahol brazilknt igazi brazil drmt mutatott be az vek sorn. Pedig vezetett mr tbbszr is ezen a futamon, radsul a „maszek” Stewarttal is. De Ferrarival is folyton kiesett, amint az lre llt. Mostanra azonban gy tnt a „traktor” –valaki gy nevezte el a soha tnkre nem men Ferrarit- nem fog kiesni, Barrichellt pedig nem lehet utolrni. Megszerezte ugyanis az els rajtkockt, s taln legbell gy rezte, hogy ezt mr nem veheti el tle senki. De elvettk, mghozz pp a csapattl tvozban lv Montoya s Raikknen is. Rubens pedig csak harmadik lett, de legalbb vgigment. Itthon neki mr ez is nagy szm! Montoya pedig j bartknt mg ott nyomban a dobogn elkezdte vigasztalni t, mintha szgyellte volna magt, amirt elvette a kis brazil otthoni rmt.
2005 Vegetls s bcs
A bcs ve egyelre katasztroflisan telik Barrichello szmra. Pedig az els versenyen az azta szinte verhetetlen Renault mgtt fejezte be a versenyt, de mostanra mr a csapat teljestmnyvel egytt az v is komoly visszaesst produkl. Mg Michael Schumacher a harmadik helyen ll, addig csak hetedik a pontversenyben. A szakads, s taln a tvozs tlete a Monac-i futamon merlhetett fel benne. Ott ugyanis olyan dolog trtnt, ami kvlrl nzve jelentktelen, a csupa szv Rubenst azonban rendkvl letrte. Az utols kr felnl Schumacher megelzte trst, akin ez utn mrhetetlen harag lett rr, majd ki is fakadt. "Egy vilgbajnoknak nem kellene ilyen manverekbe belemennie. Mindketten kieshettnk volna. n nem tettem volna ezt a helyben." s nyilvn gy rzi, nem is tehette volna, mert akkor sszedl a vilg. „Amit szabad Jupiternek…” Azrt mg idn megprblkozott egy manverrel, de nyilvn jobban megijedt attl, hogy ha elvti, s kiti a „Szent Sumelixet”, akkor neki rgtn a fejt veszik. Taln ezrt is hajtott inkbb a fre, majd durcsan elviselte msodik helyt. Pedig rezhette, hogy ebben az vben a Ferrari gyenglkedse miatt ez lehet az egyetlen eslye. De tartotta magt, taln mr ekkor tudvn, mr csak pr verseny s lelp.
Rubens Barrichello teht tvozik csapattl, ahol soha, egyetlen pillanatra sem tudott kilpni a nagy Schumi rnykbl. Taln majd ppen ez a lps hozza meg szmra az dvssget, mint ahogy Coulthardnak is, aki mita kitrt a Finn rnykokbl s szeretett versenyzjv lpett el csapatnak, szrnyakat kapott.
Mi csak sok szerencst tudunk kvnni hozz!

|